Badanie ojcostwa. 24 lub 72 markery DNA

Test na ojcostwo

Skorzystaj z profesjonalnego testu na ojcostwo realizowanego przy zachowaniu pełnej dyskrecji, w remonowanym, certyfikowanym Laboratorium.

 • check-mark-1najdokładniejszy test ojcostwa w Polsce, analiza nawet 72 markerów DNA (w ramach badania rozszerzonego)
 • check-mark-1badanie nawet w 72 h
 • check-mark-1ponad 99,9999999999-procentowa  pewność badania
 • check-mark-1aktualne certyfikaty ISO 17025 i GEDNAP
 • check-mark-1możliwość wykorzystania opinii z badań w sądzie
 • check-mark-1wysyłka kurierem lub do paczkomatu
 • check-mark-1pełna dyskrecja podczas wysyłki i obsługi zamówienia
 • check-mark-1anonimowe testy na ojcostwo
 • check-mark-1również testy z mikrośladów

Test ojcostwa rozszerzony - w przypadku kiedy nie jest możliwe pobranie DNA jednej z osób

Badanie pokrewieństwa może być również wykonane dla potwierdzenia lub wykluczenia ojcostwa mężczyzny w okolicznościach, w których badanie DNA domniemanego ojca jest niemożliwe. W takiej sytuacji do potwierdzenia ojcostwa można wykorzystać DNA spokrewnionych z nim osób (np. rodzic lub rodzeństwo mężczyzny) i określić ojcostwo w sposób pośredni. Do tego celu należy wybrać badanie 72 markerów DNA.

Na czym polega badanie?

Test DNA na ojcostwo polega na jednoznacznym i ostatecznym ustaleniu czy badany mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka. W ramach badania ojcostwa porównujemy oznaczone laboratoryjnie profile genetyczne mężczyzny oraz dziecka aby pewnie i jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć biologiczne pokrewieństwo.

Zestaw do samodzielnego pobrania materiału DNA

Jak wykonać test na ojcostwo?
Cztery proste kroki.

Zamów test na ojcostwo na naszej stronie internetowej lub telefonicznie. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące naszych badań napisz przed zamówieniem maila lub po prostu zadzwoń. Nasi genetycy udzielą natychmiastowej i kompetentnej odpowiedzi na wszelkie pytania.

Wykonaj pobranie w postaci próbek śliny zgodnie z załączoną instrukcją. Zajmie to od trzech do pięciu minut.

Materiałem biologicznym pobieranym do badań DNA jest wymaz z wewnętrznej strony policzka. Pobierany jest on przy pomocy plastikowej wymazówki z bawełnianym aplikatorem w sposób szybki i bezbolesny.

1. Przygotowanie1plukanie-ust

Osoby biorące udział w badaniu, nie powinny spożywać żadnych posiłków ani napojów na dwie godziny przed przystąpieniem do pobrania materiału biologicznego. Tuż przed pobraniem należy przepłukać dokładnie jamę ustną wodą.

2. Ochrona materiału11

Osoba pobierająca materiał genetyczny od siebie i innych osób uczestniczących w badaniu powinna przez cały czas mieć nałożone rękawiczki jednorazowe. Zapobiegnie to zanieczyszczeniu pobieranego materiału własnym DNA.

3. Przygotowanie wymazówek11

Wymazówki należy ostrożnie wyciągnąć z opakowania chwytając za plastikową końcówkę. Żadna z osób biorących udział w badaniu lub osób postronnych nie powinna dotykać bawełnianej końcówki. Wymazówki nie powinny także mieć kontaktu z niesterylną powierzchnią.

4. Pobranie materiału11

Aby pobrać wymaz należy intensywnie pocierać bawełnianą końcówką wymazówki wewnętrzną stronę policzka osoby badanej przez około 10 sekund.
Ważne! Wymazówki dołączone do zestawu są dokładnie opisane. Prosimy o stosowanie odpowiednich wymazówek do odpowiednich osób.

5. Dwa wymazy od jednej osoby11

Pobranie wymazu z policzka wykonać należy dwukrotnie dla każdej z badanych osób przy użyciu obu wymazówek. Służą do tego przygotowane wymazówki dla każdej z osób (próbka A oraz próbka B).

 

6. Zabezpieczenie wymazówek11

Po pobraniu materiału, wymazówki należy włożyć do właściwej koperty osuszającej np. wymazówki od domniemanego ojca do koperty opisanej „domniemany ojciec”. Na naklejce znajdującej się na kopercie, należy napisać imię i nazwisko osoby badanej.

Wypełnij formularz zlecenia i odeślij go wraz z próbkami do Laboratorium.

Odbierz przesyłkę z opinią genetyczną, która zawiera wyniki badań i analizę pokrewieństwa. O wynikach badań możemy również poinformować Cię mailowo, SMSem lub telefonicznie z zależności od preferowanej formy zaznaczonej w formularzu.

Co wybrać – test ojcostwa sądowy czy prywatny?

Badanie ojcostwa można wykonać również dla celów sądowych. Wykonanie takiego testu pozwoli na sporządzenie opinii sądowej stanowiącej niezbędny dowód w postępowaniu sądowym np. w sprawie o ustalenie ojcostwa, alimenty, w sprawie spadkowej.

Prywatny test na ojcostwo Test na ojcostwo dla sądu
Samodzielne pobranie materiału do badań ✓ tak − nie (materiał pobierany w jednej z placówek na terenie całego kraju)
Możliwość wykonania testu anonimowo ✓ tak − nie
Możliwość pobrania DNA z mikrośladu
(szczoteczki do zębów, włosów, maszynki do golenia itd)
✓ tak − nie
Test ważny w sądzie − nie ✓ tak
Cena – Test standardowy 24 markery 1429 zł – badanie 2 osób 1799 zł – badanie 3 lub 2 osób
Cena – Test rozszerzony 72 markery (więcej informacji) 3329 zł – badanie 2 osób 3449 zł – badanie 3 lub 2 osób
3 osoba za dodatkową opłatą

Czy testy na ojcostwo dają pewny wynik?

Zastosowanie analizy 72 markerów DNA pozwala na uzyskanie wyniku analizy ponad bilion (1 000 000 000 000) razy pewniejszego niż w przypadku standardowego testu wykorzystującego analizę 24 markerów DNA. W przypadku wystąpienia rzadkich aberracji chromosomowych (np. disomii jednorodzicielskiej, izodisomii) lub wystąpienia jednej lub więcej spontanicznych mutacji standardowy test oparty na analizie DNA mężczyzny i dziecka może dać wynik nierozstrzygający. Dlatego rekomendowanym przez nas rozwiązaniem w przypadku niemożności badania DNA matki dziecka jest wykonanie testu rozszerzonego (72 markery DNA).

Standardowy test na ojcostwo (24 markery DNA) pozwala w 100% wykluczyć ojcostwo lub potwierdzić z prawdopodobieństwem wyższym niż 99,9999% (tzn. graniczącym z pewnością). W przypadku wystąpnienia aberracji chromosomowych lub mutacji spontanicznych pewność wyniku może ulec zmianie.
Rozszerzony test DNA (72 markery) pozwala w 100% wykluczyć ojcostwo lub potwierdzić z prawdopodobieństwem wyższym niż 99,999999999999999999999999%. Nawet w przypadku wystąpienia jakichkolwiek aberracji chromosomowych lub spontanicznych mutacji rozszerzony test na ojcostwo zawsze pozwoli na potwierdzenie ojcostwa z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością lub na wykluczenie ojcostwa z absolutnie stuprocentową pewnością.

ISO/IEC PN/EN 17025

Analizy wykonywane przez Laboratorium Genmed są akredytowane na zgodność z międzynarodową normą ISO/IEC PN/EN 17025. Akredytacja została wydana w 2015 roku przez Polskie Centrum Akredytacji (PCA) dla badań w dziedzinie nauk sądowych w zakresie:

 • Analiza pokrewieństwa. Analiza polimorfizmu z wykorzystaniem układu STR. Metoda: Multipleks PCR z elektroforezą kapilarną.
 • Identyfikacja rodzaju śladu biologicznego. Cechy swoiste materiału biologicznego. Metoda: immunochromatograficzna, biochemiczna, genetyczna. Indywidualizacja śladów biologicznych
 • Analiza DNA w zakresie polimorficznych układów typu STR. Metoda: Multipleks PCR z elektroforezą kapilarną. Szczegółowe informacje o akredytacji Laboratorium Genmed znajdą Państwo na stronie Polskiego Centrum Akredytacji: Akredytacja na stronie Pca Gov

Polskie Centrum Akredytacji jest instytucją państwową i jest jedyną jednostką akredytującą polskie laboratoria genetyczno-sądowe na zgodność z normą ISO/IEC PN/EN 17025. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi wszystkie laboratoria wykonujące usługi profilowania ludzkiego DNA powinny być akredytowane przez PCA.

GEDNAP - German DNA Profiling

Laboratorium Genmed uczestniczy w corocznym badaniu biegłości w zakresie oznaczania profili DNA badanych osób, oznaczania profili genetycznych w próbkach kryminalistycznych oraz w badaniach porównawczych w zakresie analizy statystycznej otrzymanych wyników. Wszystkie dotychczasowe badania biegłości (od 2010 roku) zostały przez nas wykonane ze stuprocentową poprawnościa co jest rzadkością nie tylko wśród laboratoriów prywatnych, ale również wśród ośrodków naukowych.

Pobranie materiału w placówce partnerskiej

Istnieje możliwość pobrania materiału genetycznego w naszych placówkach partnerskich, znajdujących się na terenie całego kraju. Pobrania dokonuje przeszkolony personel medyczny.

Przed dokonaniem pobrania w placówce partnerskiej należy skontaktować się z naszymi genetykami (KONTAKT) w celu ustalenia dogodnego dla Państwa terminu. Lista placówek partnerskich znajduje się tutaj.

Test na ojcostwo
najczęściej zadawane pytania

Test DNA na ojcostwo można zamówić z dostawą do paczkomatu co pozwoli zachować klientowi pełną dyskrecję. Test na ojcostwo można wykonać również anonimowo, w formularzu zamówienia należy wówczas jako badane osoby umieścić np. „mężczyzna” lub „domniemany ojciec” oraz „dziecko”. W przypadku wykonania testu na ojcostwo większej liczby dzieci należy każdemu dziecku przypisać odpowiedni numer, np. dziecko nr 1, dziecko nr 2 itp. Należy mieć świadomość, że w opiniii genetycznej w tym przypadku również nie znajdą się personalia badanych osób.

Nikt poza zleceniodawcą nie dowie się również nie tylko o samym wyniku badań genetycznych, ale również o samym fakcie zlecenia wykonania takich badań. Informacje na temat badania przekazujemy tylko i wyłącznie ZLECENIODAWCY badania drogą korespondencyjną ustaloną w formularzu dołączonym do przesyłki. Zleceniodawca może uzyskać aktualne informacje o badaniu i wynikach testu na ojcostwo drogą telefoniczną wyłącznie po podaniu hasła podanego w formularzu lub osobiście w siedzibie Laboratorium po okazaniu dokumentu tożsamości.

Do wykonania testu DNA na ojcostwo anonimowego dla prywatnej wiedzy klienta konieczne jest dostarczenie próbek zawierających DNA badanego mężczyzny oraz dziecka. Standardowo materiałem badawczym są wymazy z policzka (próbki śliny i fragmentów błony śluzowej), ale może to być również dowolny inny materiał zawierający DNA badanej osoby, jak np: szczoteczka do zębów, zużyty patyczek do czyszczenia uszu, zużyta chusteczka higieniczna itp. W przypadku wątpliwości co do przesyłanego materiału prosimy o kontakt telefoniczny z naszymi genetykami. W przypadku badań ojcostwa analiza DNA matki dziecka nie jest konieczna.

Badanie ojcostwa można również wykonać poprzez badanie DNA krewnych domniemanego ojca oraz dziecka. W sprawach, w których DNA mężczyzny jest niemożliwe do pobrania możemy wykonać badanie porównawcze np. z rodzicami lub jednym rodzicem a także z bratem lub siostrą domniemanego ojca a dzieckiem. W takim przypadku rekomendowanym rozwiązaniem jest rozszerzenie analizy DNA do co najmniej 60 markerów DNA.

Standardową próbką zawierającą materiał biologiczny niezbędny do wykonania badań genetycznych (zarówno do celów prywatnych jak i sądowych) jest wymaz z policzka. Wymaz pobierany jest samodzielnie za pomocą patyczków do wymazów dostarczanych w zestawie do pobrania materiału biologicznego. Procedura pobrania wymazów jest bardzo prosta, bezpieczna i bezbolesna. Jedyną czynnością jaką trzeba wykonać jest potarcie końcówką pałeczki o wewnętrzną stronę policzka przez ok. 5 sekund i włożenie wymazówki do załączonej koperty. W przypadku chęci dostarczenia innej próbki do badań prosimy o zapakowanie całego przedmiotu (np. szczoteczka do zębów, patyczek higieniczny) do załączonej torebki strunowej.

Całkowita cena wykonania akredytowanego testu na ojcostwo (badanie 24 markerów) wynosi 1429 zł. W przypadku gdy wynik testu ma być wykorzystany w sądzie całkowita cena badania wynosi 1799 zł. 399 zł kosztuje zbadanie mikrośladu zamiast śliny (od każdej osoby).

Tak, do wykonania badania wystarczy DNA domniemanego ojca i dziecka.

Tak. Dane osobowe nie muszą być ujawnione na żadnym etapie badania. Zleceniodawca może opisać próbki np. jako Osoba 1, Osoba 2.

Nie. DNA zawarte jest m.in. w komórkach uzyskiwanych z wymazu z błony śluzowej policzka. Możecie to Państwo wykonać samodzielnie, za pomocą przesłanego przez nas zestawu do pobrania.

Tak. Jest to najczęściej praktykowany sposób w przypadku badań prywatnych. Aby pobrać materiał do badania DNA wystarczy zamówić Zestaw do pobrania. Znajdują się w nim wymazówki (patyczki z bawełnianą końcówką), którymi pociera się wewnętrzną stronę policzka badanych osób. Dla każdej osoby badanej w Zestawie znajduje się osobna wymazówka i osobna koperta osuszająca dla zabezpieczenia materiału.

W takich przypadkach mają Państwo możliwość ponownie dokonać samodzielnego pobrania materiału. Zapasowe wymazówki dostarczamy bezpłatnie.
Zawsze możecie Państwo skorzystać z usług pobrania materiału świadczonych przez placówki partnerskie naszego Laboratorium.

Nie. Badane dla celów analizy pokrewieństwa fragmenty DNA pozostają zasadniczo niezmienne przez całe życie. Materiał do badania można pobrać od razu po narodzinach dziecka.
W przypadku osób po przeszczepie prosimy o kontakt z Laboratorium.

Wynik badania standardowego testu mogą Państwo poznać już od 7 do 10 dni roboczych od momentu, gdy materiał genetyczny znajduje się w laboratorium oraz uiszczona zostanie opłata za badanie. Istnieje możliwość skrócenia czasu oczekiwania na wyniki badania do 3 dni roboczych.

Tak, nasze zestawy standardowo zawierają dwie dodatkowe wymazówki do pobrania materiału. Za dodatkową opłatą, można włączyć do badania kolejne dziecko lub drugiego domniemanego ojca. W przypadku większej ilości badanych osób w przesyłce umieszczamy dodatkowe wymazówki do pobrania materiału do badań. Cena przebadania dodatkowej osoby: 599zł brutto.

Nasze Laboratorium nie wykonuje takich badań, gdyż pobranie materiału w trakcie ciąży mogłoby wpłynąć negatywnie na stan zdrowia dziecka. Wykonujemy badanie dopiero po narodzinach dziecka.

Tak. Spożywanie posiłków przed pobraniem nie stanowi przeszkody. Zaleca się jednak bezpośrednio przed pobraniem materiału w postaci wymazu przepłukanie jamy ustnej wodą.

Nie. Przyjmowanie leków w żaden sposób nie wpływa na wynik badania.

Tak. Niedawno przebyta transfuzja krwi lub przeszczep szpiku kostnego są czynnikami mogącymi istotnie zmienić wynik badania.

Tak. W takiej sytuacji materiał pobierany jest przez osobę do tego uprawnioną – lekarza medycyny sądowej lub biegłego sądowego. Ponadto można pobrać próbki z przedmiotów, które należały do zmarłej osoby, takich jak np.: szczoteczka do zębów po zmarłej osobie. Istnieje także możliwość badania ojcostwa przy użyciu próbek uzyskanych od matki, dziecka i dziadków ze strony ojca.

Tak. Należy szczególnie uważać, aby nie zanieczyścić wymazówek „obcym” DNA. Oznacza to, że w trakcie pobierania materiału do analizy można zanieczyścić próbki innymi komórkami np. z naskórka palców lub śliny innej osoby. W tym celu należy stosować się do instrukcji pobrania materiału, a w przypadku zanieczyszczenia próbek powtórzyć badanie. Bezwzględnie osoba pobierająca powinna stosować sterylne jednorazowe rękawiczki dołączone do zestawu do pobrania materiału biologicznego.

 

Rozwiązywanie problemów

W skomplikowanych sytuacjach zapraszamy do kontaktu z naszymi pracownikami!